Analógové kamery alebo IP kamery ?

Neustále sa stretáme s otázkou, pri ktorých zákazník uvažuje, aké kamery si vybrať. Každý typ kamier má svoje klady a zápory, viac nevhod však nájdeme práve na analógových kamerách, ktoré sú ja častejšie inštalované. Rozhodli sme sa preto urobiť akýsi sumár s jednotlivými výhodami resp. nevýhodami kamier, aby bolo aj pre Vás jednoduchšie sa rozhodnúť. My však zásadne odporúčame IP kamery, pretože vieme, že jasne vyhrávajú na plnej čiare. Mnohý ľudia ale ešte stále volia analógový kamerový systém, pretože je značne finančne výhodnejší ako kamerový systém s IP kamerami. Hovorme radšej  konkrétnejšie a preto sa pozrime podrobnejšie na jednotlivé charakteristiky. 

Analógové kamery

Výhody :

 1. Nízka Cena - Najväčšou a najzásadnejšou výhodou je práve cena. Počiatočné náklady sú zásadne nižšie ako pri IP kamerovom systéme. Pre porovnanie najlacnejšia IP kamera stojí cca. 250 EUR, oproti tomu analógové kamery začínajú pri cene cca. 70 EUR.
 2. Neexistuje trhaný záber –Pri týchto kamerách je aj veľmi malý dátový tok, takže obraz ako aj záznam ide perfektne plynulo.

Nevýhody :

Nízka kvalita záznamu, v žiadnom prípade neuvidíte toľko detailov ako pri IP kamere. Maximálne rozlíšenie je 0,76 Mpx. Klasické fotoaparáty v mobilných zariadeniach majú štandardne 2 Mpx a vyššie. A na detailoch predsa záleží !

 1. Nie je možné ľubovoľne rozširovať systém, pretože ste obmedzený počtom kamier, ktoré dokáže zvládnuť záznamové zariadenie. (4,8,16, max. 32)
 2. Dlhé a prácne vyhľadávanie potrebných záznamov na záznamovom zariadení (DVR)
 3. Analógové kamery nevedia pracovať so zvukom, t.j. s audio záznamom.
 4. Nedá sa robiť video analýza záznamov, napríklad detekcia tváre a podobne
 5. Všetky kamery sú náchylné na rôzne nežiaduce rušenia z okolitých sietí
 6. Nie je zabezpečená bezpečná komunikácia medzi kamerou a záznamovým zariadením
 7. Zastaraná technológia, väčšina svetových výrobcov sa už orientuje na IP kamery
 8. Každý jeden kábel od kamery musí smerovať do DVR, nie je možné dať dve kamery na 1 kábel
 9. Extrémne vysoké náklady pri dlhších vzdialeností od DVR

Sumár hovorí o 2 výhodách pre Analógové kamery a 10 nevýhodách oproti IP kamerám.

Napriek veľkým nevýhodám oproti IP kamerám, stále je na trhu väčší podiel práve týchto kamier. Spôsobuje to hlavne veľký cenový rozdiel. Aj pri týchto všetkých faktoroch je stále lepšie mať namontovaný analógový kamerový systém ako žiadny.

Spoločnosť J&P Technology GROUP ako jedna z mála firiem, inštaluje všetky analógové kamerové systémy na tkz. FTP kabeláž. Veľkou výhodou však je, že pri prechode na IP kamery, nebude potrebné ťahať novú kabeláž. Naša spoločnosť myslí za Vás do budúcna a tým Vám šetrí náklady.

IP kamery

Výhody :

 1. Perfektná kvalita a ostrosť záznamu. Na každom snímku sú vidieť presné detaily a tak je možné napríklad adekvátne identifikovať a vystopovať páchateľa. Rozlíšene kamier začína už pri bežnom HD, FULL HD, 2Mpx, 3Mpx, 5Mpx , 16 Mpx až 29 Mpx
 2. Je možné ľubovoľne rozšíriť systém, pretože nie sú žiadne hardwarové obmedzenia.
 3. Okamžité vyhľadanie udalosti. Napríklad ak zmizol nejaký predmet, označíte len dané miesto a do pár sekúnd máte detailne požadovaný záznam
 4. S jednou kamerou je možné nahradiť 5 obyčajných analógových kamier, čím znížime náklady
 5. IP kamery vedia štandardne pracovať so zvukom
 6. Je možné robiť video analýzy zo záznamov, napríklad detekcie tváre a podobne.
 7. Kamery nie sú náchylné na žiadne nežiaduce rušenia z okolitých sietí
 8. Komunikácia medzi IP kamerou a serverom, kde je nainštalovaný záznamový software je šifrovaná, pretože sa využíva protokol TCP/IP.
 9. Na jeden kábel vieme zapojiť aj viacej kamier, čím sa znižujú náklady
 10. Pri dlhých vzdialenostiach sú náklady v pomere rovnaké ako pri bežne vzdialených kamerách.

Nevýhody :

 1. Vysoká cena - Tento faktor je bohužiaľ veľakrát fatálny pri výbere kamerového systému. Vyššie počiatočné náklady však vieme odbúrať pri správnom návrhu, kde napríklad s jednou IP kamerou pokryjeme päť analógových kamier. Faktom však naďalej ostáva, že samotné IP kamery sú stále drahšie ako obyčajné. Ak však zoberieme do úvahy kvalitu záznamu, tento argument stráca na svojej podstate.
 2. Trhaný pohyb – Pri digitálnom zázname nemáme plynulý pohyb, ale mierne trhaný. Nie je to však až taká veľká nevýhoda ak si uvedomíme, že na digitálnom zázname je omnoho viac detailov oproti analógovým kamerám.

Sumár hovorí o 10 výhodách pre IP kamery a 2 nevýhodách oproti analógovým kamerám

Jednoznačné výhody pre IP kamery jasne vravia za digitálny systém. Všade tam, kde je možnosť, odporúčame zásadne použiť IP kamery. Kvalita záznamu a schopnosť vidieť detaily na každom zázname je obrovská výhoda, ktorú Vám umožní len digitálny systém.

Naša spoločnosť J&P Technology GROUP okrem iných realizuje hlavne systém AVIGILON, ktorý patrí medzi absolútnu špičku ne svete. Náš technik je certifikovaný na inštaláciu a montáž tohto systému. 

5333.png

Ďalšie J&P Technology stránky a projekty

Copyright and J&P-MEDIA J&P Technology s.r.o.
Made with in Bratislava Slovakia 2015.